Poşet çay felçli adamı konuşturdu

[right]04.12.2008[/right]
Poşet çay felçli adamı konuşturdu
İnanılmaz ama gerçek..

Doktorlar kök hücre dolu bir çay poşetiyle felçli ve konuşamayan İngiliz adamı sağlığına kavuşturdular.

Felç nedeniyle konuşamayan ve sağ kolunu oynatamayan 49 yaşındaki İngiliz Walter Bast'ın beynine kök hücre dolu bir çay poşeti yerleştirildi.

İki hafta sonra beynine koyulan çay poşeti çıkarıldığında mucize bir şekilde konuşmaya başlayan Bast, ilk olarak çok şanslı olduğunu söyledi.

Dünyada ilk defa uygulanan bu yöntemle sağlığına kavuşan İngiliz'in doktoru,Prof. Thomas Brinker, “Amacımız zarar görmüş hücrelerin yeniden işlemesini sağlamaktı ve başarılı olduk. Bu yöntem 5 yıl sonra yaygın hale gelebilir. Böylece binlerce hasta iyileşebilir. Ameliyatın hiçbir yan etkisi yok” dedi.

POŞETİN İÇİNDEN TIP DEVRiMi CIKTI

1) Hastalar zayıflamış kan hücreleri beynin içinde parçalandığında felç geçiriyor. Bunun sonucunda da konuşma ve kollarını kullanabilme yeteneğini yitiriyor.

2) Cerrah, hastanın kafatasında küçük bir boşluk açarak kanayan damarların kanamasını durduruyor. Beynin içinde hiçbir şekilde kan bırakmıyor.

3) İçinde milyonlarca kök hücre bulunan 2 santimetrekare boyutlarındaki çay torbası yerleştiriliyor.

4) Poşetler, beyin hücrelerinin ölmesini ve kendisini yenilemesini sağlayan CM1 adlı bir ilaç üretmeye programlı.

5) İki hafta sonra, çay poşetleri beyinden çıkarılıyor. Hasta konuşma ve kollarını kontrol edebilme yetenegini yeniden kazanıyor.

[right]Daily Mail
Habertürk
[/right]

güzel bir buluş insanlığa hayırlı olsun..


Sağlık Haberleri