AMERİKALI bilim adamları, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen, varlığı henüz bilimsel olarak ispatlanmamış Higgs parçacığına çok yaklaştıklarını açıkladı. ABD’nin Illinois eyaletindeki Fermilab araştırma merkezi uzmanları, “elde ettikleri verilerin, Higgs bosonunun varlığını kuvvetle desteklediğini” bildirdi.


Büyük sır çözülüyor mu?

KÂİNATIN en büyük sırrı çözüldü mü? ‘HİGGS bozonu’ ya da popüler adıyla ‘Tanrı parçacığı’... Modern fiziğin karşı karşıya olduğu en büyük bilmece bu kelimelerde gizli. Kâinattaki her şeye kütle kazandırdığı, dolayısıyla da maddenin ve kâinatın oluşmasında büyük rol oynadığı düşünülen Tanrı parçacığının sırrını çözmek için 2008 yılından bu yana 37 ülkeden 2 bin bilim adamı çalışıyor. 10 milyar euro bütçeyle hazırlanan ve bilim tarihinin en önemli ve en pahalı deneyi olarak kabul edilen bu çalışmada İsviçre ile Fransa arasındaki bir bölgede kurulan 27 kilometrelik tünelde ışık hızında birbirine çarpıştırılan atomların ortaya çıkardığı veriler incelendi.

DENEYLER TAMAMLANDI

Bu incelemede tam olarak nasıl bir sonuca varıldığı henüz resmî olarak açıklanmadı. Ancak bilim dünyasında Tanrı parçacığının sırrının çözüldüğü iddiası kulaktan kulağa yayılıyor. Deneyi yapan İsviçre’nin Cenevre şehrindeki CERN Laboratuvarı’nda bugün yapılacak basın toplantısında da bunun ilân edileceği öne sürülüyor.

CERN uzmanları geçen aralık ayında bir basın toplantısı düzenlemiş ve Tanrı parçacığının izlerine rastladıklarını ancak varlığıyla ilgili kesin açıklama için daha fazla deney yapılması gerektiğini duyurmuştu. Aylardır deney sonuçları üzerinde çalışan bilim adamlarının gazetecileri ve dünyanın önde gelen fizikçilerini bugün yapılacak basın toplantısına çağırmaları büyük heyecan oluşturdu.

İddiaya göre, CERN uzmanları Aralık ayında yaptıkları açıklama sırasında ellerindeki verilerin Tanrı parçacığına işaret ettiğine yüzde 90 emindi. Ancak “Bulduk” açıklamasını yapmak için daha fazla çalışmak gerekiyordu. Uzmanların bugünkü basın toplantısında “Yüzde 99.99 eminiz” diyecekleri öne sürülüyor. Tanrı parçacığının varlığının ispatlanmasının son 60 yılda elde edilen en önemli bilimsel başarılardan biri olacağı belirtiliyor.

Yeni Asya