Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
  1. #1
    Aktif Üye Emektar
    Üyelik Tarihi
    Mar 2008
    Mesajlar
    9,559
    Rep Gücü
    33

    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu öğretmenlik yapabilir mi?

      
    KPSS-A grubu kadrolara yönelik eğitim gören kamu yönetimi, maliye, iktisat, işletme gibi bölüm mezunları öğretmen olabilir mi? Bu sorunun cevabı için Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile belirlenmiştir. Kamudaki iş alanı daralan bölüm mezunlarından memurlar.net'e gelen çok sayıda soru nedeniyle, 119 sayılı Karar bağlamında bir dosya yayımlıyoruz.

    Aşağıdaki açıklamalar hem resmi hem de özel okullarda görev yapmayı düşünen adaylara yöneliktir. Zira 119 sayılı kararın kapsamı "Bu Esaslar, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile
    mezun oldukları yüksek öğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslerin belirlenmesine ilişkin hükümleri kapsar." şeklinde belirlenmiştir.

    ÖĞRENİM DURUMU

    119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre, öğretmenler, karara ekli çizelgede belirtilen alanlar itibarıyla ve bu alanların karşısında gösterilen yüksek öğretim programlarından en az lisans mezunu olanlar arasından seçilmektedir.

    Karara ekli çizelgede yer almayan bir bölüm mezununun bugün itibariyle öğretmen olarak atanması mümkün değildir.

    ÇİZELGEDE YER ALAN İİBF, SBF BÖLÜMLERİ

    119 sayılı Karara ekli çizelgede yer alan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi bölümleri ile Hukuk fakültesi mezunlarının atanabileceği öğretmenlik alanları aşağıda gösterilmiştir.


    Yanında (*) işareti bulunan bölüm mezunlarının Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan / açılacak olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlamış olması gerekmektedir.

    İŞLETME, MALİYE VE İKTİSAT MEZUNLARI BAŞVURU YAPAMIYOR?

    Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere İşletme, maliye ve iktisat bölümü mezunlarının öğretmen olma hakları bulunmamaktadır.

    KAMU YÖNETİMİ VE HUKUK MEZUNLARI BAŞVURABİLİR ANCAK

    Tabloda yer aldığı üzere; Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Hukuk Fakültesi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunlarının öğretmen olma hakları vardır. Ancak bu bölüm mezunlarının yanında (*) işareti bulunduğun için, bu bölüm mezunlarının öğretmen olabilmesi için Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programını tamamlamış olması gerekmektedir.

    ÖNCELİK VAR MI?

    Kararın 7. maddesine göre orta öğretim alan öğretmenliklerine yapılacak atamalarda öncelik bulunmamaktadır. Dolasıyla bir kamu yönetimi bölümü mezununun tezsiz yüksek lisans programını tamamlaması halinde Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği bölümü mezunu ile eşit şartlarda Mahallî İdareler Grubu öğretmenliğine atanması söz konusudur.

    TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMINI KİM AÇIYOR?

    Kararın 15. maddesinde yeterli açıklama bulunmaktadır. 15. madde şu şekildedir:

    "Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programına Alınacaklar
    Madde 15 - Bakanlık ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile düzenlenen alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans ya da pedagojik formasyon programlarına, ek çizelgede yer verilen yüksek öğretim programlarının hangilerinden mezun olanların alınacağı öğretmen ihtiyacı çerçevesinde Personel Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda Kurulca (Talim ve Terbiye Kurulu) belirlenir"

    Memurlar.net

  2. #2
    Aktif Üye Aktif
    Üyelik Tarihi
    Mar 2008
    Mesajlar
    272
    Rep Gücü
    7

    Ynt: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu öğretmenlik yapabilir mi?

    paylaşım için teşekkürler

  3. #3
    Aktif Üye Firtina
    Üyelik Tarihi
    Jul 2008
    Mesajlar
    2,957
    Rep Gücü
    12

    Ynt: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu öğretmenlik yapabilir mi?

    Alıntı alişş Nickli Üyeden Alıntı
    paylaşım için teşekkürler

  4. #4
    Aktif Üye Emektar
    Üyelik Tarihi
    Mar 2008
    Mesajlar
    9,559
    Rep Gücü
    33

    Ynt: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu öğretmenlik yapabilir mi?

    Rica ederim inşaallah faideli olmuştur.

  5. #5
    Aktif Üye Poyraz
    Üyelik Tarihi
    Jan 2009
    Mesajlar
    1,210
    Rep Gücü
    9

    Ynt: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu öğretmenlik yapabilir mi?

    teşekkürler kardeş

    demekki ben öğretmen olamıyomuşum


    kaçırdılar bak benim gibi öğretmeni ne kadar üzüldüm ;D

  6. #6
    Aktif Üye Emektar
    Üyelik Tarihi
    Mar 2008
    Mesajlar
    9,559
    Rep Gücü
    33

    Ynt: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu öğretmenlik yapabilir mi?

    Sizde Mollamızın eğitim bölümünde öğretmenlik yaparsınız olmaz mı :

  7. #7
    Aktif Üye Poyraz
    Üyelik Tarihi
    Jan 2009
    Mesajlar
    1,210
    Rep Gücü
    9

    Ynt: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu öğretmenlik yapabilir mi?

    tabiki bildiklerimi her daim paylaşmaya çalışıyorum ztn kardeşlerimle

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

     

Benzer Konular

  1. İşletme Mezunu Ne İş Yapar?
    Konuyu Açan: cennet ırmağı, Forum: Üniversite.
    Cevaplar: 14
    Son Mesaj : 28-04-2013, 19:16
  2. Tıp Fakültesi Okumak İsteyenler
    Konuyu Açan: Asude, Forum: Komik Yazılar.
    Cevaplar: 0
    Son Mesaj : 27-09-2008, 22:17
  3. Yumurta sizi daha zeki yapabilir mi?
    Konuyu Açan: zamanx, Forum: Dengeli Beslenme & Diyet.
    Cevaplar: 0
    Son Mesaj : 08-09-2008, 04:15
  4. Bu Hareketi Yapabilir misiniz?
    Konuyu Açan: s_e_n_a, Forum: İlginç Yazılar.
    Cevaplar: 10
    Son Mesaj : 06-08-2008, 14:44
  5. Öğretmenlik başvuruları başladı
    Konuyu Açan: cennet ırmağı, Forum: KPSS.
    Cevaplar: 0
    Son Mesaj : 06-08-2008, 12:12

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

  • Konu açma yetkiniz yok.
  • Cevap yazma yetkiniz yok.
  • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
  • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
  •