Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 59 sonuçtan 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
 1. #1
  Aktif Üye Firtina Mecelle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  2,310
  Rep Gücü
  26

  Mektubat-ı Şerife

    
  İmam-ı Rabbani hz.leri bu mektubu , Mir Muhammed Emin'in validesine yazmıştır.

  "Yapmak istedigim nasihat şudur:
  Başta,itikadı ehl-i sünnet vel-cemaat görüşüne göre düzeltmek gerek..O zatlar,(ehli sünnet) fırka-i naciyedir.Allah-ü Teala,onların çalışmalarını şükrana layık eylesin..

  İtikadı düzelttikten sonrada ,fıkhı hükümlerin iktizasına göre amel etmek dahi zaruridir.
  Yapmakla emir olundugumuz şeyleri mutlaka yapmamız gerek..bundan kaçma yolu yoktur.Ayrıca bize yasak olan şeylerden dahi çekilmemiz gerek..


  Tadil-i erkana ve şartlarına riayet etmek sureti ile ara vermeden,tembellik etmeden beş vakit namazını eda etmelidir.
  Nisap husulünde zekatın verilmesi dahi mutlaka gerekir.İmam-ı Azama göre kadınların süs altınlarının da zekatını vermek vaciptir..

  Vakitleri oyunda ve oyalanmada sarf etmek yerinde olmaz.Yasak işler bir yana, ömrü malayanide (yararsız faydasız ) işlerde telef etmek yakışmaz.

  Teganni, nağme gibi şeylere rağbet edip onların lezzetine aldanmaktan çok sakının.Zira onlar,bal sürülmüş zehirdir.

  Gıybetten,insanlar arasında söz gezdirmekten sakının.Zira, anlatılan her iki kötü huyun irtikabı halinde şiddetli tehdidler gelmiştir.

  Yalandan, bühtandan dahi sakınmak zaruridir.Bu iki rezil iş, bütün dinlerde haram edilmiştir.Bunları yapanlara, çokça azap tehdidleri vardır.

  İnsanların ayıplarını ve günahlarını kapamak,hatalarından geçmek büyük işlerdendir.

  Hizmetçilere ,kölelere şefkat gösterip onların kusurlarına göz yummalıdır.Onlara eziyet etmemelidir.O zavallıların, ister yüzlerine isterse başka yerlerine vurmak,sövmek ,üzmek münasip degildir,uymaz..

  İnsana yakışan odur ki;heran kendisinden, Yüce Allah'a karşı vaki olan kusurlarına baka..O Yüce Zat, o kusurlar sebebi ile muahezede acele etmedigi gibi;rızkını dahi engellemez..
  İtikadı düzeltip fıkıh hükümlerini yerine getirdikten sonra;aldıgınız talimata göre :Vakitleri Allah'ü Teala'nın zikri ile doldurmak gerek.Her ne ki,buna menfi manada te'sir eder; ondan kaçınmalıdır..

  Bir şiir
  Her ne şey ki,Allah'ın zikri degildir
  Şeker olsada öldürücü zehirdir...  Huzurda dahi sölenmiştir ki; Şer'i işlerde her ne kadar dikkatli,ihtiyatlı olunur ise,vazifede o miktar ziyadelik hasıl olur...(yani iyilik artar..) Amma Şer'i hükümlerde,gevşeklik vaki olunca..halavet zail olur vazifedeki lezzet gider..
  Bundan daha ziyade ne yazayım??..  En iyi bile Sübhan olan Allah'tır....

  (Mektubat-ı şerife c.3 m.34)
  Ey Birader Bir Noktasın! Haddini Bilde Yürü
  Şimdi Ahû Bir Olur Hınzır olur Nice Sürü!..

 2. #2
  Aktif Üye Girişken
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  873
  Rep Gücü
  13

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  ALLAH RAZI OLSUN TEŞEKKÜRLER...

 3. #3
  Aktif Üye Kasirga
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  4,792
  Rep Gücü
  24

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  Mektubat-ı Şerif 1.Cilt 144.sahife,
  87. Mektupevliyanın kabul ettigi kişinin saadetini beyan hakkında pehlivan mahmuda yazılmıştır.
  Hz Allah size selamet ihsan eylesin.Ve Hz Allah sizin ayagınızı şeriat caddesi üzerine sabit kılsın.Salat selam ve tahiyyat o şeriat caddesinin sahibi üzerinedir.Sizin cemaatinize, ihvanınıza, toplulugunuza,benim verecegim ilk müjde Şeyh Meyan Müzzemmilin sizin beldenize ayak basmasıdır.o şeyhin allah dostunun sohbetinin bereketinden ben size nasıl bahsedeyim!Hülasa o sohbet te'sirli olunca evliyanın sohbetini ganimet bilmek lazım gelir. .Bundan daha ziyade neyi yazalım.Evvelkilere ve ahirkilere selam olsun.
  Evliyaullahın kabul ettigi zatlar çok büyük zatlardır.onun için onların dualarını almak ve onlara hizmet etmek lazımdır.Şeyh Meyan Müzzemmilde İmamı Rabbani Hz.lerinin kabul ettigi bir zattır.İmamı Rabbani hz.leri talebesi olan Şeyh Meyan Müzemmili, Pehlivan Mahmudun oldugu beldeye insanları irşad için gönderiyor.O memleketin insanlarına "siz onun sohbetini iyi dinleyin!" diye mektup yazıyor.
  Evliyaulla'hın kabul ettigi zattan daha faziletli ne şey olur.Bir şahıs evliyaulla'a muhabbet ile yakınlık duymak ile yükselmişse onun derecesi anlatılmaz.
  Hş.te (Hüm kavmün la yeşka)
  Manası:O evliyaullah ile oturan şaki olmaz.
  Evliyaullahın sohbetini ganimet bilmek lazımdır.Bu mektup çok mühim bir mektuptur.Acaba imam- Rabbani Hz.leri bu zatın neyini kabul etmiş dememeliyiz.Çünkü (Kubile men kubile bila illtin.)Bu yolda kabul edilenler sebepsiz kabul edilmiştir.insanları aşagı görmemek lazımdır.Nefsimizden aşagısı yoktur.kabiliyet şart deyildr.Kaybedenler hep bundan kaybetmiştir.Kaybedenlerden biride şeytandır. Allah muhafaza buyursun.(Amin)
  NOT:eksiklerimiz varsa düzeltirseniz sevinirim.devamı gelecek inşllh.
  Selm ve dua ile...

 4. #4
  Moderator Emektar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  5,858
  Rep Gücü
  27

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  güzel bilgileriniz için RABBİM razı olsun
  devamını bekliyoruz..
  Ya Rabbi! Doğruyu doğru olarak bize göster ve ona uymak için kuvvet ve kudret ver.

 5. #5
  Moderator Firtina janwes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  2,814
  Rep Gücü
  24

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  49. Mektup

  [size=22pt]اَلْمَكْتُوبُ التَّاسِعُ وَاْلاَرْبَعُونَ kırkdokuzuncu mektup اِليَ الْمَزْكُورِ اَيْضاً yine (şeyh Ferid Buhari'ye) gönderilmiştir. ne hakkındadır? قىِ التَّحْرِيض ِ teşvik hakkındadır neye? عَليَ الْجَمْعِ birleştirmeye neyi? بَيْنَ دَوْلَتَيْ تَحْلِيَةِ اَلظَّاهِرِ zahiri (dış dünyayı) süsleme devletiyle nasıl? بِاِ تْياَنِ اْلاَحْكَامِ اْلشَرْعِيَّةِ şeri hükümleri yerine getirmekle daha neyin arasını? وَتَخْلِيَةِ الْباَطِنِ batını (iç dünyayı) boşaltmanın temizlemenin arasını neden? عَنْ عَلاَقَةِ مَا سِوَاهُ تَعاَلىَ Allah-u Teala 'nın dışındakilere olan alakadan[/size]


  [size=22pt] اَسْعَدَكُمُ اللهُ سُبْحَانَهُ Allah-u Teala sizi mesud etsin ne ile? بِدَوْلَةٍ صُورِيَّةٍ hem suri devlet وَسَعَادَةٍ مَعْنَوِيَّةٍ hemde manevi saadetle وَالدَّوْلَةُ الصُّورِيَّةُ suri devlet فىِ الْحَقِيقَةِ gerçekte هِىَ كَوْنُ الظَّاهِرِ مُحَلَّى zahirin (dış görünüşün) süslenmiş olmasıdır ne ile? بِاْلاَحْكَامِ الشَّرْعِيَّةِ الْمُصْطَفَوِيَّةِ Hz. Muhammed Mustafa'nın şer'i hükümleriyle عَلىَ صَاهِبِهاَ O hükümlerin sahibine الَصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ وَالتَّحِيَّةُ dua selam ve saygılar وَالسَّعَادَةُ الْمَعْنَوِيَّةُ manevi saadet ise هِىَ تَخَلُّصُ الْباَطِنِ batının (iç dünyanın) kurtulması وَخُلُوُّهُ ve boş kalmasıdır neden? عَنْ عَلاَقَةِ مَا سِوَاهُ Allah-u Teala'dan başkalarına ilgi göstermekten وَاْلاِرْتِبَاطِ بِغَيْرِهِ تَعاَلىَ ve ondan başkasına bağlanmaktan فَياَ فَوْزَ مَنْ ne mutlu o kişiye ki تَشَّرَفَ بِهاَتَيْنِ الدَّوْلَتَيْنِ bu iki devlete nail oldu (ع) mısra: هَزَا هُوَاْلاَمْرِ iş budur وَاْلباَقىِ مِنَ الْعَبَثِ gerisi boştur وَالزِّياَدَةُ تَصْدِيعٌ fazlası da baş ağrıtmaktır.[/size]


  "Bu mektup dışımızı şeriatın hükümleriyle donatmak ve iç dünyamızı da Allah'ın dışındakilerle olan alakalardan arındırmaya teşvik hakkındadır. İmam-ı Rabbani bu mektubu da aynı şahsa (Şeyh Ferid buhari'ye) göndermiştir.

  Allah sizi suri devlet ve manevi saadetle mesud kılsın. Suri devlet hakikatte dış dünyamızın şer'i hükümlerle donanmasıdır.Manevi saadet ise iç dünyamızın Allah'ın dışındakilerle olan alaka ve ilişkilerden kurtulmasıdır. Bu iki büyük devlete nail olan kimseye ne mutlu!

  mısra:gerçek iş budur, gerisi boştur.

  bundan fazla sözü uzatmak baş ağrıtmaktan öteye geçmez. "


  Öyle bir sınavdayız ki; kitap açıp bakmak serbest.

 6. #6
  Aktif Üye Poyraz
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  1,244
  Rep Gücü
  16

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  allah cc buraya emek verip bu eşsiz bilgileri bizimle paylaşan kardeşlerimizden razı olsun.
  janwes kardeşim ibare ve meali şeklinde yazmanızda ayrıca çok güzel olmuş yalnız yazının boyutunu biraz büyütebilirseniz çok makbule geçecek.

 7. #7
  Moderator Firtina janwes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  2,814
  Rep Gücü
  24

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  düzelttim bu vesileyle okadar dikkat etmeme rağmen bir kaç hata varmış onlarıda düzelttim... :
  Öyle bir sınavdayız ki; kitap açıp bakmak serbest.

 8. #8
  Aktif Üye Kasirga Sadık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  3,147
  Rep Gücü
  21

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  Alıntı LETAİF Nickli Üyeden Alıntı
  Allah cc buraya emek verip bu eşsiz bilgileri bizimle paylaşan kardeşlerimizden razı olsun.

 9. #9
  Üyemiz Okur
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  89
  Rep Gücü
  11

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  Allahu Teala razı olsun kırık manalı yazmanız çok güzel olmuş
  devamını bekliyoruz

 10. #10
  Üyemiz Okur
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  89
  Rep Gücü
  11

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  Hak teâlâ, kendine yaklaşdıran derecelerde ölçüsüz yükselmenizi ihsân eylesin!

  Bizi seven kardeşim!
  Vakt, keskin bir kılınç gibidir. Yarın fırsat bir daha ele geçer mi bilinmez ?

  Mühim işleri bugün yapmalı, mühim olmayanları sonraya ertelemelidir. Aklın gereği böyle yapılmalıdır. Doğru düşünen akl, (Akl-ı mu’âd)dır. (Akl-ı me’âş) değildir.

  Bundan daha fazla ne yazayım?

  134. mektup (işleri ertelemeyi yasaklamak hakkındadır.)

 11. #11
  Aktif Üye Girişken alanyasultanı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  958
  Rep Gücü
  13

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  Mektubatı şerifden kıymetli mektupları bizlere takdim eden kardeşlerime teşekkür ederim...Ellerinize sağlık.İbare ve terkibiylede ders günlerimizi hatırlatan ,janwes kardeşimize ayrıca teşekkür ederim.
  SELAMLAR........................

 12. #12
  Üyemiz Okur
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  60
  Rep Gücü
  11

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  imam-i rabbani hazretleri bana Cenab-i HAKK TARAFINDAN SOYLE ILHAM OLUNDU BUYURUYOR: Gafertu leke ve limen tevessele bike etaa bi vaasidatin ev bi gayri vaasidatin ilaa yevmi`l-kiyaameti.[Seni ve kiyamete kadar vasitali yahut vasitasiz (yani direk sana baglanarak vasitasiz, veya senden sonra gelen bu yolun mursid-i kamillerine baglanip vasitali) olarak seni vesile kilani affettim.[mektubat-i serife 2.cild kenarindaki Mebde ve Mead risalesi sayfa 26-27]

 13. #13
  Moderator Firtina janwes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  2,814
  Rep Gücü
  24

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  Alıntı ferah Nickli Üyeden Alıntı
  imam-i rabbani hazretleri bana Cenab-i HAKK TARAFINDAN SOYLE ILHAM OLUNDU BUYURUYOR: Gafertu leke ve limen tevessele bike etaa bi vaasidatin ev bi gayri vaasidatin ilaa yevmi`l-kiyaameti.[Seni ve kiyamete kadar vasitali yahut vasitasiz (yani direk sana baglanarak vasitasiz, veya senden sonra gelen bu yolun mursid-i kamillerine baglanip vasitali) olarak seni vesile kilani affettim.[mektubat-i serife 2.cild kenarindaki Mebde ve Mead risalesi sayfa 26-27]
  teşekkürler
  Öyle bir sınavdayız ki; kitap açıp bakmak serbest.

 14. #14
  Aktif Üye Girişken
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  607
  Rep Gücü
  12

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  Allah siz kıymetli krdeşlerimizden razı olsun.

 15. #15
  Aktif Üye Aktif
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  270
  Rep Gücü
  10

  Ynt: Mektubat-ı Şerife

  İnsanların Eziyetlerine Tahammül

  İnsanların eziyetlerine tahammül etmek lazım. Yakınların cefalarından kaçmamak gerekiyor. Yüce Allah, Habibine (s.a.v.) emrederek buyurdu ki:

  'O halde, azim (büyüklük) sahipleri olan peygamberlerin sabrettiği gibi sabret, ve onlar hakkında acele etme. Onlar, o vaad olundukları acıyı görecekleri gün, sanki gündüzün bir saatinden başka durmamışa döneceklerdir.' (Ahkaf, 35)

  Bu makamda oturmanın tuzu, eza ve cefadır. Siz ise, bu tuzdan kaçmak istiyorsunuz. Evet... Şekere alışan, tuza dayanamaz. Ama ne yapalım ki?

  Aşıkın doğru değildir nazı,
  Olursa eğer bütün insanların mahbubu...

  (419. Mektup)

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

   

Benzer Konular

 1. Mektubat-ı İmam-ı Rabbani'den şiirler
  Konuyu Açan: Zümrüd-ü Anka, Forum: Hayatın İçinden İslam.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27-02-2012, 22:47
 2. Mektubat-ı rabbani İmâm-ı Rabbânî ahmedi fârûkî serhendi Hazretlerinden inciler
  Konuyu Açan: elifimbenim, Forum: Hayatın İçinden İslam.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 27-05-2009, 18:46
 3. 7 selavatı şerife
  Konuyu Açan: derya, Forum: Dini Sorular ve Cevaplar.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 24-03-2008, 21:31

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •