Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.
 1. #1
  Aktif Üye Katılımcı
  Üyelik Tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  553
  Rep Gücü
  11

  Hz.Ömerin lakabı

    
  Ömer'e Neden Faruk Denildi?


  Bir münâfık ile bir yehûdî, bir husûsda anlaşamadı. Yehûdî da'vâyı hâlletmek için, Sultân-ı Enbiyâ hazretlerinin meclis-i şerîflerine gelmek istedi. Münâfık da yehûdîlerin re'îsi Ka'b bin Eşrefe gitmek istedi. Sonunda, Resûlullahın (sav) katına geldiler. Da'vâyı yehûdîye hükm buyurdular. Münâfık o hükme râzı olmayıp, hazret-i Ömerin (ra) huzûruna d'vâyı halletmesi için geldiler. Yehûdî, mâcerâ ve da'vâyı hazret-i Resûlullahın huzûruna varıp, Resûlullah hazretlerinin kendisine hükm eylediğini, münâfıkın ise buna râzı olmadığını anlatdı. Hazret-i Ömer (ra) o münâfıkdan, anlaşmazlığı süâl buyurdular ki,

  - Bu yehûdînin anlatdığı gibi midir.

  Münâfık,
  - Evet, öyledir. Ammâ ben Peygamberin hükmüne râzı olmayıp, geldim ki, sen hükm edesin, dedi.

  Hazret-i Ömer (ra) buyurdu:

  - Siz yerinizde durunuz. Gelip, sizin için hükm edeceğim.

  Varıp, evlerinden kılıncını aldı. Geldi ve münâfıkın boynunu vurdu. Buyurdu ki:

  - Allahü teâlânın ve Resûlünün hükmüne râzı olmıyan kimseye ben böyle hükm eylerim.

  O vakt, Cebrâîl aleyhissalâtü vesselâm âyet ile gelip, hazret-i Ömere (ra) hak ile bâtıl arasını ayırt etdi demek olan Fârûk lakabı verildi.

  Âyet-i kerîme budur:

  (Şu kimseleri görmezmisin, sana ve senden öncekilere indirilen kitâblara inandıklarını zan ederler. Muhâkeme olunmak için tâgûta gitmek isterler..)

 2. #2
  Aktif Üye Firtina
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  2,957
  Rep Gücü
  16

  Ynt: Hz.Ömerin lakabı

  Teşekkürler fırtına kardeşim

 3. #3
  Aktif Üye Katılımcı
  Üyelik Tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  553
  Rep Gücü
  11

  Ynt: Hz.Ömerin lakabı

  gözlerine sağlık kardeşim

 4. #4
  Aktif Üye Katılımcı
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  552
  Rep Gücü
  13

  Ynt: Hz.Ömerin lakabı

  Hz. Ömer'in lakabı "Fâruk"tur. Fâruk, hak ile batılın arasını ayıran demektir. Hayatını bu çizgi üzerinde hiç sapmadan sürdüren Hz. Ömer'e bu lakab, bizatihi İnsanlığın İftihar Tablosu Hz. Muhammed (sav) tarafından verilmiştir. Hikayesi ise şöyle; Müslüman oluşunu "herşeye rağmen" deyip ilk açığa vuran 8 kişiler arasında yer alan Hz. Ömer, Müslümanlığını müteakip Hz. Peygamber'e şu suali sorar. "Ya Rasulallah, biz ölsek de yaşasak da hak üzere değil miyiz?" Allah Rasulü (sav) bu suale "Evet, siz ölseniz de yaşasanız da hak üzeresiniz" cevabını verir. Fıtratında hak ve hakikati bir tohum halinde saklayıp da, bunu İslâm ile açığa çıkaran bu dev kamet, birden ayağa kalkar ve Efendimiz'e "Allah seni hak üzere gönderdi.. Öyleyse neden gizlenelim artık açığa çıkalım" der. O güne kadar Dâru'l-Erkâm'da gizlenen Müslümanlar, Allah Rasulü ortada, sağında ve solunda Hz. Ömer ve Hz. Hamza olduğu halde, Mekke içine çıkıp. Ka'be'ye kadar giderler. İşte bugün Hz. Muhammed (sav), Hz. Ömer'e "Faruk" ünvanını verir.

  İbn-i Hacer. a.g.e.. 519: İbnu'l-Cevzî, Sıfatü's-Safve, 1/113

 5. #5
  Moderator Girişken omur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Aug 2010
  Mesajlar
  916
  Rep Gücü
  13

  Ynt: Hz.Ömerin lakabı

  Allah razi olsun kardesim.

 6. #6
  Moderator Firtina vahit koç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2,376
  Rep Gücü
  24

  Ynt: Hz.Ömerin lakabı

  Alıntı omur Nickli Üyeden Alıntı
  Allah razi olsun kardesim.
  ‘Süleyman’ Olarak Yaşamak
  İmkân yok belki, Sultan Fatih gibi at üstünde ölmeye
  Bedenimizi, Ulubatlı Hasan gibi oklara siper etmeye
  Kanuni Sultan Süleyman gibi dünyayı inletmeye
  Ama sözümüz var Üstâza; hizmet peşinde koşmaya
  Ehl-i küfre inat, Allah için dinimizi-imanımızı korumaya
  Her birimiz bir ‘Süleyman’ olarak yaşamaya
  Dünyayı birer ‘Süleyman’ olarak terk etmeye

 7. #7
  Aktif Üye Katılımcı
  Üyelik Tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  553
  Rep Gücü
  11

  Ynt: Hz.Ömerin lakabı

  Sanırım yanlış bilgi benimkisi kusurumuz olduysa affola

 8. #8
  Caylak Acemi
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  13
  Rep Gücü
  8

  Ynt: Hz.Ömerin lakabı

  Hz. Ömer (ra), Hz. Peygamber (sav) tarafından temeli atılan İslâm Devletini ilmî esaslar üzerinde kurmuştur. Bu vasfıyla da, pek çok ilklere imza atmıştır.

  Bunlar arasında devleti vilayetlere bölmesi, fethedilen topraklarla ilgili görevli tayin edip onların ziraate elverişli olan ve olmayanlarını tesbit etmesi, halkın umumî faydası için Medine'den bazı şahısların başka beldelere sürülmesi, ilk hapis yerini kurması, Kabe çevresini düzenlemesi ve Kabe'nin siyah örtüsünü ilk olarak onun giydirmesi gibi sayısını yetmişe kadar çıkaracağımız ilkleri tarihe hep o hediye etmiştir.

  Ve yine Hz. Ömer, İslâm'ı devletler çapında temsil eden büyük kamettir. Hz. Ebu Bekir'in ömrü yetmediği için yapamadığı pek çok yeniliği Hz. Ömer gerçekleştirmiştir.

  Bu yazı dizimizde Hz. Ömer'le ilgili bilinmesi gereken hususları, ulaştığımız kaynaklar ışığında kaleme aldık. Dizimizin faideli olmasını diliyor ve içinizde Hz. Ömer ve diğer sahâbelere karşı bir sevgi ve saygı kıvılcımı çakmasını niyaz ediyoruz.

 9. #9
  Caylak Acemi
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  13
  Rep Gücü
  8

  Ynt: Hz.Ömerin lakabı

  Hz. Peygamber (sav)'in "Allahım! Ömer b. Hattab veya Ebu Cehil şu iki kişiden Senin nazarında sevimli olanı ile İslâm'ı güçlendir" duasının mazharı olan Hz. Ömer'in lakabı "Fâruk"tur. Fâruk, hak ile batılın arasını ayıran demektir. Hayatını bu çizgi üzerinde hiç sapmadan sürdüren Hz. Ömer'e bu lakab, bizatihi İnsanlığın İftihar Tablosu Hz. Muhammed (sav) tarafından verilmiştir. Hikayesi ise şöyle; Müslüman oluşunu "herşeye rağmen" deyip ilk açığa vuran 8 kişiler arasında yer alan Hz. Ömer, Müslümanlığını müteakip Hz. Peygamber'e şu suali sorar. "Ya Rasulallah, biz ölsek de yaşasak da hak üzere değil miyiz?" Allah Rasulü (sav) bu suale "Evet, siz ölseniz de yaşasanız da hak üzeresiniz" cevabını verir. Fıtratında hak ve hakikati bir tohum halinde saklayıp da, bunu İslâm ile açığa çıkaran bu dev kamet, birden ayağa kalkar ve Efendimiz'e "Allah seni hak üzere gönderdi.. Öyleyse neden gizlenelim artık açığa çıkalım" der. O güne kadar Dâru'l-Erkâm'da gizlenen Müslümanlar, Allah Rasulü ortada, sağında ve solunda Hz. Ömer ve Hz. Hamza olduğu halde, Mekke içine çıkıp. Ka'be'ye kadar giderler. İşte bugün Hz. Muhammed (sav), Hz. Ömer'e "Faruk" ünvanını verir. 9

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

   

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •