Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.
 1. #1
  Tarih öğrenmek farzdır... Kasirga Müderris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4,452
  Blog Entries
  4
  Rep Gücü
  30

  Cuma günü ve fazileti, ehemmiyeti (Hutbe )

    
  [size=10pt][font=Verdana] Ey şeref-i İman ile müşerref olan ehl-i İman,
  Bu haftaki hutbemiz CUMA GÜNÜ VE CUMA NAMAZI’NIN FAZİLET VE EHEMMİYETİ hakkındadır.
  Cenab-ı Hak, Hac Suresi’nin 32. Ayet-i Celilesi’nde şöyle buyuruyor:
  “Bu böyledir. Her kim, Allah’ın şe’âirine ta’zîm eder, hürmet gösterirse, muhakkak ki bu, kalplerin takvasındandır”
  Tefsir kitaplarımızda ifade edildiğine göre, mealini verdiğimiz Ayet-i Kerime’de geçen “şe’âir” kelimesi, lügatte hususî işaret, alamet, gibi manaları ifade etmektedir.
  Istılahta ise bazen ibadetin kendisi için kullanılır. Buna göre Ezan, cemaatle namaz, ezcümle Cuma ve Bayram namazları, Hac İbadeti, İslam’ın Şe’âiri’nden yani alametlerindendir. Bazen de ibadetin mahalli için kullanılır. Bu manaya göre ise minareler, camiler, Safa ve Merve ile diğer menasik-i Hac hepsi Dinimizin hususi işaretleri, alametleridirler.
  İşte Şe’âir-i İslam’dan olan ve pek büyük bir ehemmiyeti haiz bulunan Cuma Namazı, Cuma Günü eda edilen, faziletlerini saymakla bitiremeyeceğimiz bir ibadettir. Bu hususla alakalı olarak
  Cumu’a Suresi’nde şöyle buyuruluyor:
  “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.”
  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de Cuma Günü’nün faziletiyle alakalı olarak bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:
  “Üzerine güneş doğan en hayırlı gün Cuma günüdür. Âdem (aleyhi’s-selam) o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı.”
  Başka bir hadis-i şerifte ise
  “Günlerin en faziletlisi Cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokça salat-ü selam getiriniz; zira sizin selamlarınız bana arz olunur.” buyurulmaktadır.
  Cuma namazının fazileti ile alakalı olarak da Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır:
  “Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki Cuma ve iki Ramazan, aralarında işlenen günahlara keffaret olur.”
  Böylesine faziletli bir günde ifa edilen, böylesine kıymetli bir ibadet için elbette ki çok titiz bir şekilde hazırlık yapmak icab etmektedir. Her hususta olduğu gibi bu hususta da Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bizler için en güzel numunedir. Rasül-i Ekrem Efendimiz bir çok hadis-i şerifleriyle Cuma Namazı’na gelirken dikkat edilecek hususları ifade buyurmuşlardır.
  Evvela, bu ehemmiyetli namazın asla terk edilmemesi lazımdır.
  Zira bir hadis-i şerifte
  “Bazı kimseler Cuma namazlarını terk etmekten ya vazgeçerler veya Allah-ü Teâlâ onların kalplerini mühürler de gafillerden olurlar.” buyurulmaktadır.
  Sahih-i Buhârî’de geçen başka bir hadis-i şerifte de
  “Bir kimse Cuma günü gusül abdesti alarak elinden geldiğince temizlenir, saçını sakalını yağlayıp tarar veya evindeki güzel kokudan süründükten sonra camiye gider, fakat orada yan yana oturan iki kimsenin arasını açmaz, sonra Allah-ü Tealâ’nın kendisine takdir ettiği kadar namaz kılar, daha sonra sesini çıkarmadan imamı dinlerse, o cumadan öteki cumaya kadar olan günahları bağışlanır.” buyurulmaktadır.
  Bu itibarla, Cuma için tekbir almak, yıkanmak, misvak kullanmak güzel elbiseler giyinmek, güzel kokular sürünmek müstehaptır.
  Zaten sadece Cuma namazları için değil, cemaatle kılınan diğer namazlar için dahi mescide gidecek kimselerin, kokusu diğer insanları rahatsız eden soğan, sarımsak ve pırasa gibi yiyecekleri pişirmeden çiğ olarak yememeleri lazımdır. Zira bir hadis-i şerifte “Kim sarımsak, soğan, pırasa yemişse, mescidimize yaklaşmasın. Çünkü insanoğlunun rahatsız olduğu şeyden melekler de rahatsız olur” buyurulmuştur..
  Minarede ezan okununca başka şeyler ile meşgul olmayıp hemen camiye gidilmesi vâciptir. Cuma günü camiye erkence gitmek, iki rekat Tahiyyetü’l-Mescid Namazı kılmak, Kehf suresini okumak veya dinlemek menduptur. Cuma günü camiye giden kimse başkalarına eziyet vermemesi ve hutbenin de başlamaması şartıyla hatibe yakın yere kadar gidebilir. Başkalarına rahatsızlık verecekse veya hutbe başlamış ise bulabildiği yere oturur. Eğer yer bulamaz ve ileri saflarda da boş yer olursa zarureten boş yere kadar gidebilir. Hatip minbere çıkınca cemaatin konuşmayıp sükut etmesi, selam alıp vermemesi, nafile namaz kılmaması icabeder.
  Zira Ebû Hureyre (r.a.) Hz.’nin rivayet ettiği bir hadis-i şeriflerinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.):
  “Cuma günü imam hutbe okurken arkadaşına sus desen hata yapmış olursun” buyurmuşlardır.
  Hattâ hutbede Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in mübarek isimleri zikredilince cemaatin Salât-ü Selam’da bulunmaksızın yalnız dinlemekle iktifa etmesi daha faziletlidir. İmam-ı Ebû Yûsuf Hz.’den rivayet edilen bir kavle göre bu halde gizlice Salât-ü Selam okunur.
  Muhterem Mü’minler,
  Din-i Celil-i İslam’ın en mühim alametlerinden biri olan Cuma Namazına ve içerisinde bu namazın ifa edildiği Cuma gününe azamî derecede ehemmiyet vermek, bu günün başından sonuna kadar elimizden geldiğince gayret göstermek ve mümkün olduğunca uyanık olmaya çalışmak lazımdır. Zira Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyorlar:
  “Cuma gününde bir zaman vardır ki, şayet bir Müsliman namaz kılarken o vakte rastlar da Allah’tan bir şey isterse, Allah ona dileğini mutlaka verir.”
  // mollacami.net // Müderris //
  İhmal ihanete eşittir...
  Tarih yazılırken okunmaz, yazıldıktan sonra okunur...

 2. #2
  Aktif Üye Katılımcı
  Üyelik Tarihi
  Mar 2010
  Mesajlar
  377
  Rep Gücü
  10

  Ynt: Cuma günü ve fazileti, ehemmiyeti (Hutbe )

  YİNE GÜZEL BİR HUTBE HAZIRLAMIŞSIN ELLERİNİZE SAĞLIK

 3. #3
  Moderator Katılımcı
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  411
  Rep Gücü
  10

  Ynt: Cuma günü ve fazileti, ehemmiyeti (Hutbe )

  Bir hadis-i şerif meali şöyledir:ALLAH katında günlerin efendisi Cumadır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir...
  Cuma gününde şu beş özellik vardır:

  1- Hazret-i Âdem o gün yaratıldı.
  2- O gün yeryüzüne indirildi.
  3- O gün vefat etti.
  4- O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul ALLAH"ü teâlâdan bir şey isterse ALLAH"ü teâlâ mutlaka onu verir.
  5- Kıyamet o gün kopacaktır. ALLAH’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.) [Buhari, İ. Ahmed]

  Cuma, müminlerin bayramıdır. Bugün yapılan ibadetlere en az, iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da, iki kat yazılır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

  (Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur.) [Ramuz]

  (Cuma günü günah işlemeden geçerse, diğer günler de selametle geçer.) [İ.Gazali]

  (Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler.) [Deylemi]

  (Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir.) [Taberani]

  (Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. ALLA"ü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.) [Deylemi]

  (Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur.) [Taberani]

  (Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur.) [İbni Sünni]

  [Böyle büyük mükafat verilebilmesi için, o kişinin, düzgün itikada sahip olması, kul hakkını, kazaya kalan farzlarını ödemesi ve haramlardan vazgeçmesi şarttır.]

  (Cuma günü veya gecesi ölen mümin, şehid olur, kabir azabından kurtulur.) [Ebu Nuaym]

  (Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur.) [Tirmizi]

  (Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.) [Dare Kutni]

  (Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir.) [İsfehani]

  (Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk verilir.) [Taberani]

  Kendisine Cuma namazı farz olan her müslümanın alış-verişini bırakıp namaza gitmesi farzdır. Özürsüz Cumaya gitmemek haramdır. Ezan okunurken de, alış-veriş yapmak mekruhtur. Halbuki alış-verişin kendisi helaldir. Yani alınan mal mekruh değil, helaldir. Fakat ezan okunurken alış-veriş yapılması mekruhtur. (Dürer)

  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (ALLAH"ü teâlâ, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cuma namazını farz kıldı. Adil veya zalim bir imam [başkan] zamanında küçümseyerek veya inkâr ederek Cuma namazını terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tevbe etmezse, onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz.) [İbni Mace]

  (ALLAH’a ve ahirete inanan, Cuma namazına gitsin!) [Taberani]

  (Cuma namazını kılmayan kimsenin kalbi mühürlenir [iyilik yapamaz olur], gafil olur.) [Müslim]

  (Cuma namazına giderken ayakları tozlanan kimseye Cehennem ateşi haramdır.) [Tirmizi]

  (Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn [yani iki Kul euzüyü] okuyan kimseyi, ALLAH"ü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.) [İbni Sünni]

  (Büyük günah işlenmediği müddetçe, beş vakit namaz ile Cuma namazı, öteki Cumaya kadar aralarda işlenen günahlara kefarettir.) [Müslim]

  Seferi olana Cuma kılmak farz değildir, kılarsa farz sevabını alır. (Hindiyye)

  Cuma namazı kılınmayan çok küçük köylerde ve kâfir ülkelerinde, cemaatle öğle namazı kılınır ve ikamet okunur. Cumanın sahih olduğu yerlerde, öğleyi cemaatle kılmak ve ikamet okumak mekruh olur. (Redd-ül Muhtar, Fetava-i Abdurrahim)

  Mahkumlara Cuma namazı farz değildir. Öğle namazını cemaatle kılabilirler.

  Cuma namazı yalnız erkeklere farzdır. Bu husustaki hadis-i şeriflerden ikisi şöyle:
  (Cuma namazı kılmak, köle, kadın, çocuk, hasta hariç, her müslümana farzdır.) [Hakim]

  (Cumaya gelmeyen erkeklerin evlerini yıksam diye düşündüm.) [Buhari]

  Kadınların Cuma günü, öğle namazını evlerinde kılmak için cemaatin camiden çıkmasını beklemeleri şart değildir. (Hidaye)

  Cuma günü oruç tutmak müstehaptır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Cuma günü oruç tutana, on ahiret günü oruç sevabı verilir.) [Beyheki]

  Bazı âlimlere göre de yalnız Cuma günü oruç tutmak mekruhtur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Yalnız Cuma günü oruç tutmayın! Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutun.) [Buhari]

  (Sünnet ve mekruh olduğu bildirilen bir işi yapmamalıdır! Bunun için Cuma günü orucu perşembe veya cumartesi ile birlikte tutmalıdır!) (Redd-ül Muhtar)


Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

   

Benzer Konular

 1. Cum’a Günü Ve Namazının Fazîlet ve Ehemmiyeti
  Konuyu Açan: TULEYHA, Forum: Hutbe ve Vaazlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 21-01-2011, 09:53
 2. Cum’a Günü Ve Cum’a Namazının Fazîlet ve Ehemmiyeti -hutbe
  Konuyu Açan: ferah, Forum: Hutbe ve Vaazlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17-07-2009, 03:41
 3. namazın ehemmiyeti-hutbe
  Konuyu Açan: ferah, Forum: Hutbe ve Vaazlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17-07-2009, 03:20
 4. cuma günü ve namazı'nın fazileti hakkında
  Konuyu Açan: kızılelma, Forum: Hutbe ve Vaazlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14-05-2008, 19:53

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •